5th Grade Division Problems – An Easier Way to Divide Large Numbers (Video Tutorials included)!

Long Division
The Bigger the Numbers – The More Room for Errors!

Long division is an awkward system that confuses many students.  Even when children understand the concept behind long division, they still struggle if they can not write neatly and in straight columns.  Beyond that – children struggle further when they estimate incorrectly, because they have to erase and start again.  The whole system of long division is outdated and confusing.

What if I told you that there was an easier way to divide large numbers?

Area Division

If you are following these 8-video posts in order, then you have already read my explanation about Area Division.  Please skip directly to “On to the Videos” below.

Area Division is an alternative to long division.  I have been teaching elementary and middle school children for over a quarter of a century.  Long division confuses more children than almost any other educational concept.   The entire process is confusing and quite frustrating for young minds.   As I will demonstrate, children do not have to estimate correctly every time when they do area division.  And, if they make a mistake, they simply create another area box and continue to solve the problem.

Break it Down      

Break it Down is a strategy that can be used with Area Division.  However, this is only used when a child does not know their multiplication fact, or if they estimate wrong.   If a child knows their multiplication facts and can estimate correctly there is no need for the Break it Down strategy.
Break it Down works particularly well for students that do not know all their multiplication facts.  The video below shows how children can use the “Break it Down” strategy with any division problem.

This is my Fourth of Eight Video-Posts

  1. An Introduction to Area Division
  2. Dividing a 4-digit number by a 1-digit number (ie: 4,224 ÷ 8)
  3. Dividing a 3-digit number by a 2-digit number (ie: 738 ÷ 82)
  4. Dividing a 4-digit number by a 2-digit number (ie: 2,952 ÷ 82)
  5. Dividing a 5-digit number by a 3-digit number (ie: 70,864 ÷ 824)
  6. Dividing a 3-digit number by a 2-digit number with decimal representation of the remainder (ie: 533 ÷ 82 = 6.5) – Coming Soon
  7. Dividing a 2-digit number by a tenth-place decimal (ie: 35 ÷ 0.8 = 43.75) – Coming Soon
  8. Dividing a decimal by another decimal (ie: 28.8 ÷ 0.8 = 36) – Coming Soon

In the summer of 2017, I decided to develop an alternative to long division.  That alternative is called “Area Division”.  I will teach you Area Division in a series of video-posts.

Please go in order

The video below is the second progression for learning my latest strategy, Area Division.  In order to fully understand this new strategy, it is important to start with my first video-post (An Introduction to Area Division) and work your way up.  If your child is already in 5th or 6th grade, this may seem too easy.  However, it is important that they understand the basic concept of how this new strategy works before they jump to the problems they’re doing in class.  If they take their time and watch each consecutive video, you will understand this new method of division.  Then you will reap the rewards of success!

How to use these Video-Posts

First – Children are introduced to a concept with a “WATCH ME” demonstration video.

Then – Children continue developing their skills by working side-by-side with me.  They are given a problem and work through that problem, while they watch the “WORK WITH ME” video.

Finally – Children perfect their skills by completing problems by themselves.  Then they will watch the “ON YOUR OWN” videos.  These last videos encourage the child’s independent work, and then review the problem making sure that the child gains understanding.

On to the Video Lessons

These Video-Posts are designed in a similar manner to how I teach a concept in my class. Therefore, I will be addressing the children directly for the rest of this post.

 

Baby Llamas For Sale

1 – Watch Me

You are raising baby llamas and sell them to llama farms around the world.  Your llamas are the cutest.  You made $3,431 by selling 73 llamas.  How much do each of your baby llamas cost?

Your Challenge:

This one is easy.  Click on the link below to watch how this problem is solved.  Pay close attention.  The next challenge will be very similar to this one.

 

 

Road Trip

2 – Work with Me

Your parents just buy a travel-home.  Now it’s time to hit the road.  You’re heading across the states.  It’s 2,924 miles from California to New York.  If you got from California to New York in 43-hours, how fast did you drive?

Your Challenge:

This one is a little harder.

You will need the following materials:

  • A blank piece of paper
  • A pencil

Watch and complete this challenge with me.  I am taking you through a step-by-step process.  Together, we will solve this problem.

Pay close attention.  The next challenge will be very similar to this one.

 

Grand Prix Motorcycle Race

3 – On Your Own

You and your family go to the Grand Prix Motorcycle Race every year.  Each competitor must ride his or her bike 9,732 mile in just 12-days.  How many miles must the racers ride their motorcycles each day?

Your Challenge:

 You will need the following materials:

  • A blank piece of paper
  • A pencil

This problem is solved just like the earlier one.  If your estimate is incorrect, you must make another area box and continue to solve the problem.

Don’t worry if you make a mistake – Some of our biggest leaps in learning come when we make a mistake then see what we did wrong and fix it.

  • Once you have completed this challenge, click the video below:
  • Keep your paper with you while you watch the video.
  • If you make a mistake, pause the video and fix your mistake.
  • That’s the fastest way to learn!

 

 

Whale eating Krill

4 – On Your Own

This whale is huge, but it eats tiny krill.  In order to survive a whale like this must eat 40-million krill per day.  That’s around 8,016 pounds of krill a day.  About how many pounds of krill do whales eat per hour?

Your Challenge:

Gather the following materials:

  • A blank piece of paper
  • A pencil

Solve this problem just as you did in the earlier one.  If you estimate incorrectly, make another area box and continue to solve the problem.

Don’t worry if you make a mistake – Some of our biggest leaps in learning come when we make a mistake then see what we did wrong and fix it.

  • Once you have completed this challenge,  click the video below:
  • Keep your paper with you while you watch the video.
  • If you have  made a mistake, pause the video and fix your mistake.
  • That’s the fastest way to learn!

 

 

 

Deadly Poisonous Frogs

5 – On Your Own

You are a scientist studying the deadly frogs of South America.  These Frogs have beautiful colors, but they are deadly.  Scientists believe that the are deadly because of the insects that they eat, which include tiny beetles, termites, and fruit flies.

There are 59 frog eating 8,024 insects.  If they all eat the same amount of insects, how many insects does each frog eat?

Your Challenge:

Gather the following materials:

  • A blank piece of paper
  • A pencil

Solve this problem just as you did in the earlier one.  If you estimate incorrectly, make another area box and continue to solve the problem.

Don’t worry if you make a mistake – Some of our biggest leaps in learning come when we make a mistake then see what we did wrong and fix it.

  • Once you have completed this challenge, click the video below:
  • Keep your paper with you while you watch the video.
  • If you make a mistake, pause the video and fix your mistake.
  • That’s the fastest way to learn!

 

 


Your next challenge will be in the Video-Blog-Post, Dividing a 6-digit number by a 3-digit number with decimal representation of the remainder (ie: 750,864 ÷ 824).  The concept builds from this one, so it is important that you understand all the videos that you have just worked through.

If you or your child needs further assistance, please leave a comment below.  I am happy to help and will reply as quickly as possible.

Have a great day – Brian McCoy

On another note –

Do you think an educational game could help your child learn?
Read my post entitled: Free Learning Games Kids – Do they really motivate children to learn?

Novels by Brian McCoy

My Adventures with ChickenSpike – A Children’s Fantasy Book intended for readers in 2nd through 4th grades.

https://www.amazon.com/My-Adventures-ChickenSpike-Brian-McCoy/dp/1521706204/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1503101724&sr=1-1&keywords=chickenspike+by+brian+mcCoy

RED – an Action & Adventure Novel intended for readers in Middle School

https://www.amazon.com/RED-Brian-D-McCoy/dp/1520676468/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1503101676&sr=8-1&keywords=REd+by+brian+mcCoy

 

 

Want more Tutorials?

 

I’ve created an Educational Fantasy Game called, TeachersDungeon.  It is set to the Common Core Educational Standards, and is web-based, so it can be played on any device.  Many of the questions are accompanied by tutorials like the ones you saw here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *